Welcome to USA Archery's Membership Management System!

 
2014 World Indoor Team Trials  
Date/Time: 12/13/2013 - 12/15/2013 
Organizer: USA Archery  
 Click Here to get a membership for this event.
Tournament Description
This U.S. Team Trials event will select archers who will represent USA Archery at the World Indoor Championships in Nimes, France; February 25 - March 2, 2014. Athletes selected to the team will be responsible to fund their own travel to France. USAA will provide staff support. Detailed information regarding Team selection procedures can be found here: http://www.teamusa.org/USA-Archery/Team/Team-Selection-Procedures
Location & Contact Information
Facility:Easton-Newberry Sports Complex
24880 NW 16th Avenue
Newberry, FL  32669
Contact 1:Amy Bouck
Email:abouck@esdf.org
Phone:352-472-2388
 
Other Information/Notes:
The deadline for entry has now passed. A list of entries can be viewed using a link located at the bottom of this page.
 Registration Information & Fees
Entry Deadline: 12/6/2013 5:00:00 PM
You must be a member of USA Archery to participate in this event
Registration Options
Registration OptionPrice
Error! - no registration options available
 
Tournament Information
Tournament Level: National Tournament
Discipline: Indoor
Divisions
 Compound
 Recurve
Round Information
 Double Indoor 18m
 Round Robin (Match Play)
2014 World Indoor Team Trials Documents
 FAQ

 General Information

 Schedule

 Hotels

 Entries Update as of 12/7/13

 
Event Results
2014 World Indoor Team Trials
 ParticipantHometownResult
Compound Jr. Men
   Jeramy  Baugh Victoria, TX
   Christopher L. Bee Howell, MI
   Jimmy Bell Brookline, MA
   Anthony Bristow Rockingham, NC
   Tyler Brush Southbury, CT
   Jonathan  Clark Pendergrass, GA
   Dustin Clark Newberry, FL
   Colton Cromwell Hampton, FL
   Bridger Deaton Otley, IA
   Adam Estes Kennesaw, GA
   Kolby Hanley Cambridge, VT
   Dj  Hunt Lake City, MI
   Dillon McGeorge Loganville, GA
   Daniel O'Connor Hahira, GA
   Tyson Walker Pruitte Hamlet, NC
   William Raper Dacula, GA
   Matthew Weinstein Snellville, GA
   Charlie Weinstein Readfield, ME
Compound Jr. Women
   Emily Bee Howell, MI
   Cassidy Cox Albuquerque, NM
   Gabrielle Cyr Falmouth, ME
   Sarah Gianos Sterling, MA
   Hannah Hardin Loganville, GA
   Hunter Jackson Waterford, MI
   Lexi Keller Omro, WI
   Tara Rose Lee San Tan Valley, AZ
   Georgia McAdams Fort Worth, TX
   Lindsay Michel Malvern, PA
   Meagan Petitt Valrico, FL
   Kayleigh Rogers Magnolia, TX
   Brogan Williams Stillwater, OK
Compound Men
   Chance Beaubouef Mount Juliet, TN
   Torrey Bonham Bry, TX
   Jesse Broadwater Ellenton, FL
   Raymond Conlon West Berlin, NJ
   Dave Cousins Standish, ME
   Micheal R. Delauder Acworth, GA
   Braden Gellenthien Hudson, MA
   Jacob Hemstock Seward, AK
   Tate Morgan Billings, MT
   Nute Nicholson Jr Philadelphia, PA
   George Ryals IV Snellville, GA
   Jody Sronce Hollywood, FL
   Keith Trail Aberdeen, NC
   Logan Wilde West Jordan, UT
   Reo Wilde Pocatello, ID
   Joe Wilkin Warren, NH
Compound Women
   Angela Bradley Herald, CA
   Christie Colin York, PA
   Bernadette Diab Toms River, NJ
   Crystal Gauvin Dayville, CT
   Christine Harrelson Chapel Hill, NC
   Erika Jones Owasso, OK
   Angela  Knight Anderson, SC
   Khatuna Lorig Aurora, CO
   Hala Skelton High Springs, FL
   Jamie Van Natta Maumee, OH
   Diane A. Watson Hudson, FL
Recurve Jr. Men
   Timothy Bosshardt Hobe Sound, FL
   Kaleb Dorow Franklin Springs, GA
   Alexander Nicholas Dunham Raritan, NJ
   Chris Francis Trenton, FL
   Chasen Hacking Snohomish, WA
   Ralph Lawton Avondale, PA
   Tyler Levanduski High Springs, FL
   Mitchell Matthews Waterford, MI
   Caleb Miller Grand Junction, CO
   Ryan Oliver Newberry, FL
   Camden Petrea Savannah, GA
   Cameron Pyles Buford, GA
   Teodoro Rodriguez Jr. Sanford, FL
   Alex Wifler Crete, IL
Recurve Jr. Women
   Cedar Bartos Yankton, SD
   Alice Buswell Westborough, MA
   Elizabeth Caughell Seattle, WA
   Eliana Claps Everett, WA
   Caity Farr Haymarket, VA
   Ariel Gibilaro North Branford, CT
   Emma Harris Tallahassee, FL
   Kellie Heusi Houston, TX
   Paige E. Hill Sugar Land, TX
   Alexandria Mulligan Oviedo, FL
   Inga Pever Houston, TX
   Olivia Polise Chatham, NJ
   Lanola Pritchard Chula Vista, CA
   Alexandria Zuleta-Visser Orlando, FL
Recurve Men
   Member Aigroup Colorado Springs, FL
   Jeff Anderson Bothell, WA
   Ethan Butemeyer Houston, TX
   Byron Crites Cortez, CO
   Jeremiah Cusick Scandia, MN
   Brady Ellison Claypool, AZ
   David E. Estes Kennesaw, GA
   John Hall Tallahassee, FL
   William Kelly Lakeland, FL
   Brett Lazaroff Bayside, NY
   Jake Linde-Kaminski Bronson, FL
   Anthony Marino III West Creek, NJ
   Richard Mitchell Sautee Nacoochee, GA
   Gregory Twombly Conifer, CO
   Victor Wunderle San Antonio, TX
Recurve Women
   Laura Bennett Shelton Bethlehem, PA
   Emily Blake Franklin Springs, GA
   Alexa Claps Everett, WA
   Meghan Collins High Springs, FL
   Amye Francis Trenton, FL
   Rebekah McLeod Houston, TX
   Chelsea Obrebski Hamilton, OH
   Jennifer Samsel West Palm Beach, FL
   Gwen Sheppard Brown Deer, WI
   Holly Ann Smith Dade City, FL
   Kathleen Roberts Stevenson Nichols Hills, OK
   Ashley Strickland Oro Valley, AZ
   Nicole Sudore Redmond, WA
   Vickie Sutton Lubbock, TX
   Nancey Trevanian Tsai Hanahan, SC
2014 World Indoor Team Trials  
Event Results